Artroskopik Cerrahi
06 Aralık 2021

a80107d4-9758-4763-b071-7f88b1c0fdc6.jpg


Çankırı Devlet Hastanemiz gerek hasta yoğunluğu  gerek poliklinik ve ameliyathane servis koşullarımız açısından  çok iyi ve yüksek potansiyele sahip durumdadır. Bu sebepten ötürü Çankırı ve çevresinden ciddi sayıda hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Özellikle diz ve omuz eklemi rahatsızlıkları bu bölgede yüksek oranda olup bu konuda en büyük eksiğimiz artroskopi ameliyatlarıyla hastalarımıza yardımcı olmaktayız.

Artroskopi fiberoptik cihazlar kullanılarak eklemlerin içlerini görüntülü muayene ederek eklem içinde meydana gelen hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisini sağlayan bir yöntemdir.

Hangi eklemlere artroskopi yapılır?

Günümüzde en çok diz eklemi olmakla birlikte omuz ve ayak bileği eklemlerine ve daha seyrek olarak da kalça, dirsek, el bileği eklemlerine artroskopi yapılmaktadır.


f725c215-6b20-45e2-8adc-6bc7936ba873.jpg

Hangi durumlarda artroskopi faydalıdır?

Artroskopik cerrahide kullanılan görüntüleme sistemi ve cihazlar.Artroskopik cerrahide kullanılan görüntüleme sistemi ve cihazlar.Artroskopi en çok diz ekleminde menisküs yırtıkları, ön çapraz bağ, arka çapraz bağ yaralanmaları, kıkırdak yaralanmaları ve hastalıklarında kullanılmakta ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bunların yanı sıra dizin içinde eklem kıkırdağı ve menisküsler hariç her yeri kaplayan sinovya adı verilen zar tabakasının çok çeşitli hastalıklarında da artroskopi çok başarılı teşhis ve tedavi yöntemidir. Benzer şeklide diğer eklemlerde de kıkırdak yüzeylerin ve sinovyal zarın hastalıklarında, omuz eklemi çıkıklarında, eklem içerisini ilgilendiren, eklem çevresinde oluşan kıkırdaklarda artroskopi faydalıdır.

Op. Dr. Mehmet USLU

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı