Fundus Floresan Anjiyografi Cihazı (Göz Anjiyografi)
07 Ocak 2022

Hastanemize Topcon TRC-5550DX marka Fundus Floresan anjiyografi cihazı (Göz anjiyografi) kurulmuş olup hizmete başlamıştır.

Ne işe yarar?

Fundus floresan anjiyografi (FFA) retina damarlarını etkileyen şeker veya tansiyona bağlı göz damar kanamaları ve tıkanıklıkları, sarı nokta hastalığı, göz içi tümörleri gibi pek çok hastalıkta tanı konmasında yardımcı olan bir tetkiktir. 

Fundus floresan anjiyografi nasıl ve ne için uygulanır?

El üzerindeki veya ön bilekteki bir damardan ince bir iğne ile boya maddesi verilir. Bu madde göz dibindeki damarlara ulaşınca özel renkli flaşla fotoğraf çekilir ve bu damarların görünür hale gelmesi sağlanır. Bu teknik ile damar duvarındaki değişikliklerin tespiti çok kolaylaşmakta ve tespit edilen hastalıkların da takibi mümkün olmaktadır. Bu işlem başlıca şeker hastalarında, yaşa bağlı veya doğuştan olan sarı leke (Makula) hastalıklarında, göz içi iltihaplarında (üveitlerde) çok yaygın kullanılmaktadır. Verilen boya maddesi vücuda zararsızdır ve çok az miktarda verilmekte ve idrarla atılmaktadır. Tetkik sonrasında cildin ve idrarın ilk saatlerde sarı çıkması normaldir, boya vücuttan tümüyle atılınca düzelir.


  • gozanjiografi1.jpg
  • gozanjiografi2.jpg
  • gozanjiografi3.jpg
  • gozanjiografi4.jpg