ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy, Vücut Dışı Şok Dalga Tedavisi) Cihazı
07 Ocak 2022

Hastanemiz fizik tedavi ünitesine ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy, Vücut dışı şok dalga tedavisi) cihazı kurulmuş olup uygun görülen hastalarımıza hizmet vermektedir.

ESWT nedir?

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy, Vücut dışı şok dalga tedavisi) vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

ESWT hangi durumlarda kullanılır?

ESWT’ nin yaygın kullanım alanları topuk dikeni, aşil tendiniti, plantar fasiit, kalsifik omuz tendiniti, tenisçi ve golfçü dirseği gibi durumlardır. Bunların yanı sıra kaslardaki ağrılı tetik noktaların, diğer tedavilere yanıt vermeyen dirençli kas spazmlarının ve kronik tendon zorlamalarının tedavisinde de kullanılabilmektedir.

ESWT nasıl uygulanır?

ESWT tedavisi 5-7 gün ara ile uygulanan ve 3-5 seans halinde yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle hasta uyumunda kolaylık sağlar. Tedavi yapılacak bölgeye ultrason jeli sürülerek hastanın rahatsızlığına göre seçilen program cihazda ayarlanır ve tedaviye başlanır. İlk tedaviden sonra bile etkinliği hissedilebilir. Seanslar arasında uygun germe egzersizlerinin de uygulanmasıyla seanslar tamamlandıktan sonra 4-6 haftadan itibaren ağrılar ciddi oranda azalır.

ESWT’ nin avantajları nelerdir?

ESWT girişimsel olmayan bir tedavi yöntemidir. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık veya anestezi gerektirmez. İlk uygulamada bir miktar ağrı hissedilmekle birlikte zamanla ağrıya karşı tolerans gelişir. Ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi yoktur. İşlem sonrası istirahat veya herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez. Cihaz fizik tedavi ünitesi içerisinde hizmet vermekte olup, fizik tedavi uzmanlarımızın hastayı değerlendirmesi sonrası uygulanmaktadır.


  • eswt1.jpg
  • eswt2.jpg
  • eswt3.jpg